Ejtsünk néhány szót a gyümölcsök szerepéről az IR diétában. Személy szerint gyümölcsfüggő vagyok, ami régen akár 1-2 kg idénygyümölcs elfogyasztásában merült ki/alkalom. Sajnos ennek az ártalmatlannak tűnő csemegének magas a glikémiás indexe, azaz gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmaz (fruktóz), tehát ezt a szokásomat le kellett redukálnom. Az orvosom szerint napi 1-2 nagyméretű gyümölcs (alma, körte), vagy 3-4 kisebb méretű (szilva), vagy 20-30 dkg bogyós gyümölcs elfogyasztása megengedett IR esetében. Az időzítésről pedig olvastam már mindenfélét, nekem uzsonnaként vált be leginkább. Finom, telít, és nem leszek tőle rosszul (szédülés, fejfájás, stb.). A lényeg tehát, hogy óvatosan a gyümölccsel, de nem kell róla lemondani, mert tele van értékes vitaminnal és ásványi anyaggal.
Indíték: volt itthon egy csomó szilva. Megvettük mert szép volt, aztán megkóstoltuk, és rájöttünk, hogy jajj de nem finomak…pedig véleményem szerint a gyümölcs akkor a legfinomabb, ha úgy fogyasztjuk, ahogy van – még akkor is ha én csak limitált mennyiségben és csak délután fogyaszthatom! 🙂 Szóval itthon volt a szilva, és vendégségbe is készültünk, úgyhogy elkezdtem lázasan kutatni valamiféle szilvás finomság után. Kakukkfű oldalán találtam ezt a szilvás sütemény receptet, és picit átalakítottam. Ez lett belőle. A család dicsérte frissen is, de saját vélemény, hogy ez is a “másnap finomabb” kategóriába tartozik.
Hozzávalók (kb 20 szelethez):
Tészta:
– 150 g szobahőmérsékletű vaj vagy margarin
– 5 db tojás
– 300 g liszt (200 g fehér tönkölyliszt és 10 dkg teljes kiörlésű tönkölyliszt)
– 1 tk szódabikarbóna
– 1 tk sütőpor
– 1 cs só
– 9 ek tej
– édesítő ízlés szerint (én eritrit és süssina keverékét használtam)
– szárított vanília vagy vanília aroma
Szilvaszósz a tetejére:
– 600 – 700 g szilva
– kevés víz
– eritrit
– fél csomag vaníliás pudingpor
– fahéj
A szilvákat megpucoltam, kimagoztam, és kis szeletekre vágtam. Kevés vízzel és eritrittel elkezdtem főzni. Mikor felmelegedett, belekevertem az egy dl vízzel elkevert pudingport, a fahéjat és besűrítettem. A tűzről levéve hagytam hűlni. A vajat az édesítővel habosra kevertem, majd hozzáadtam egyenként a tojás sárgákat, majd a tejet. Egyneművé dolgoztam. Ezután mehet bele az összes száraz hozzávaló, legvégül pedig a tojások felvert habja. (Sűrűbb tésztát kaptam, mint a piskóta). Beleöntöttem a masszát a tepsibe, egyenletesen eloszlattam, majd ráöntöttem a szilvás keveréket. Előmelegített sütőben (180 fok) kb 25 percig sütöttem (tűpróba!).
Féltem attól, hogy amiatt, hogy a szilvás szószt a nyers tésztára öntöttem rá, nem sül majd meg, de teljesen rendben volt. Az esztétika miatt csinálnám legközelebb azt, hogy elősütöm a tésztát úgy 15 percig, majd utána teszem rá a szószt.
Kommentek