Meg kell osztanom a mai ebédünket, mert szerintem ez az egyik legfinomabb spenótos étel, amit valaha kóstoltam. Lássuk be, a spenót nem tartozik a kedvenceink közé. Gyerekkorban szinte sikk nem szeretni (sokan meg sem kóstolják, de attól még fúj), lehet, hogy a zöld színe miatt, vagy azért, mert főzelék készül belőle és az is fúj, ez rejtély marad. Felnőtt fejjel aztán rájön az ember, hogy azért ez annyira nem is rossz, utánaolvas pozitív élettani hatásának, és egyszercsak elkezdi szeretni…ilyenkor következik az internet áldásos mivolta, ugyanis azon kapjuk magunkat, hogy lázasan kutatunk spenótos receptek után, mert ugye az nem járja, hogy csak főzelék formában fogyasszuk. Ismerős ugye? 🙂 Én ugyanígy voltam ezzel, és ma már büszkén felvállalom, hogy spenót rajongó vagyok. Pláne ha ilyen formában készítem. 🙂
A lasagne pedig régen a “csakünnepnapokonkészítemmertnagyonnehéz” típusú ételek táborát gyarapította, majd szépen lassan rájöttem, hogy ez egyáltalán nem igaz. Igen könnyen elkészíthető étel, ha tudunk néhány praktikát, ami felgyorsítja a folyamatokat. Azóta minden formában fogyasztjuk, és folyamatosan kutakodom új receptek után. Íme az én gyors és egyszerű spenótos lasagne-m, ami ráadásul tökéletesen beilelszthető a vegetáriánus étkezésbe is:
Hozzávalók (4 főre):
– 25 dkg lasagne száraztészta (szigorúan durum)
– 35 dkg mirelit parajpüré
– 2 dl főzőtejszín (8% zsírtartalmú)
– 3 gerezd fokhagyma
– kevés olívaolaj
– 2 púpozott ek liszt (én most tk tönkölyt használtam, de bármilyen jó)
– kb 4 dl tej
– 10 dkg ricotta túró (vagy ugyanennyi zsírszegény tehéntúró)
– só és bors ízlés szerint
– kevés sajt a tetejére (vagy sok, ízlés dolga :))
Elkészítés:
Két gerezd fokhagymát nagyobb darabokra vágtam, és kevés olívaolajon megpirítottam. Ezután rádobtam a még fagyos parajt, és lefedtem az edényt. Megvártam, amíg felolvad, majd sóztam-borsoztam, és felöntöttem a tejszínnel. A harmadik gerezd fokhagymát préselve adtam hozzá. Kicsit összefőztem, és kész is. Félretettem.
Ezután elkészítettem a besamelt. A lisztet kevés olajjal pár pillanatig pirítottam, majd elkezdtem szépen felöntögetni a tejjel. Először csak 1 dl, elkavar, felfőz. Ha besűrűsödött, akkor a következő dl, ismét elkavar, felfőz, és így tovább addig, amíg fővő állapotban is hígabb állagú marad (olyan kb, mint egy rántás). Vigyázni kell vele, mert hamar leéghet, folyamatosan kevergetni kell. Természetesen közben ízesítettem sóval-borssal, más nem kell. Még forrón hozzáadtam a ricottát, és jól elkevertem az egészet.
A sütőt előmelegítettem, és nem maradt más hátra, mint a rétegezés. Egy római tálat (jénai is tökéletes) kikentem olajjal, majd az ajlára egy réteg spenótot tettem. Erre jött a tészta (szárazon, nem kell előfőzni), majd a besamel. Fontos, hogy minden réteg tökéletesen fedje a tésztát, hiszen csak “szottyos” állapotban tud megpuhulni a sütőben. Újra tészta, majd spenót. Ismét tészta, majd besamel, és így tovább, amíg minden szépen el nem fogy. Lefedtem alufóliával, és ment is be a sütőbe 200 fokra, kb 40-45 percre. Fél óra elteltével kicsit visszább lehet venni a hőfokot 190 fokra, és fontos, hogy folyamatosan ellenőrizzük, hogy megpuhult-e már a tésztánk.
Kb. 45 perc után, vagy amikor a tészta már majdnem puha, akkor ment rá a sajt, és vissza a sütőbe még tíz percre, de ekkor már nem fedtem le. Nekem az alja legpirult, de én kimondottan így szeretem! 🙂